Obrtomeri za plovilo su instrumenti koji mere broj obrtaja u minuti (RPM) kod motora. Zahvaljujući njima kapetan ima jasne podatke o radu motora, te može da optimizuje njegove performanse. Samim tim smanji potrošnju goriva i izbegne preopterećenje motora.
Prvi tahometar, kako se još naziva ovaj uređaj, pojavio se krajem 19. veka. Njegov razvoj bio je uslovljen nastankom motorizovanih brodova. Korišćen je u parnim i dizel motorima brodova. Pri čemu je praćenje broja obrtaja motora vršeno pomoću žiroskopa ili centrifugalnog sistema.
Napredak tehnike i tehnologije doveo je do značajnih usavršavanja i u ovoj oblasti opreme za plovila. U drugoj polovini 20. veka pojavili su se digitalni obrtomeri za plovilo. Oni su obezbedili preciznije i lakše očitavanje.
Danas su obrtomeri standardni deo brodske instrumentacije. Predstavljaju savremene uređaje koji su često integrisani sa naprednim navigacionim sistemima.
Vrste obrtomera za plovila
Obrtomeri za plovilo dolaze u različitim vrstama, zavisno od vrste motora, tehnologije merenja i dodatnih funkcija. U osnovi dele se na analogne i digitalne.
Analogni modeli koriste električne i magnetne sile za merenje brzine rotacije. Sastoje se od klasične kazaljke i brojčanika tako da su jednostavni za upotrebu. Međutim, zbog nedovoljne preciznosti sreću se u starijim plovilima.
Digitalni obrtomeri su elektronski uređaji koji koristi senzore za otkrivanje brzine rotacije motora. U pomorskom okruženju, ovi senzori su često magnetni ili optički, dizajnirani da izdrže teška okruženja, uključujući izlaganje vodi, soli i vibracijama. Oni generišu električne signale kao odgovor na rotaciju motora. Tahometar ih zatim pretvara u prikaz na digitalnom displeju koji se lako čita.
Osim preciznijeg očitavanja, prednost digitalnih modela leži i u dodatnim funkcijama. Prikaz temperature, napona, broja radnih sati – neke su od njih.
Posebnu grupu čine multifunkcionalni obrtomeri. Ove vrste su povezane sa naprednim brodskim sistemima, te prikazuju i druge parametre motora i navigacije.
Značaj upotrebe tahometra
S obzirom da omogućava tačno očitavanje broja obrtaja motora obrtomer pomaže u održavanju optimalnog režima rada. Na taj način sprečava preopterećenje motora, kao i potencijalna oštećenja usled rada na previsokim obrtajima.
Zapravo, ovaj uređaj čuva vek trajanja motora. Njegovom upotrebom motor radi u idealnom rasponu obrtaja, te se smanjuje habanje. Istovremeno, omogućava pravovremeno detektovanje nepravilnosti u radu kojim se mogu sprečiti ozbiljni kvarovi.
Obrtomeri za plovilo ozbebeđuju i efikasnu potrošnju goriva. Na osnovu podataka o broju obrtaja kapetan može da prilagoditi gas kako bi postigao optimalnu brzinu plovidbe. Time je eliminisano nepotrebno trošenje goriva.
Još jedna važna funkcija jeste obezbeđivanje preciznije navigacije i bolje kontrolae plovila. Ovo je posebno važno u otežanim uslovima plovidbe, kao što su talasi ili jak vetar. Zbog toga možemo slobodno da kažemo da obrtomeri za plovilo imaju i bezbedonosnu ulogu, jer doprinose sigurnoj plovidbi.
Kako izabrati obrtomer za plovilo?
Pri odabiru tahometra morate da obratite pažnju na nekoliko faktora. Pre svega, na tip motora.
Postoje obrtomeri za dvotaktne i četvorotaktne motore, kao i za benzinske i dizel motore. Zato je važno da proverite da li je model kompatibilan sa motorom.
Druga važna karakteristika jeste električni sistem. Obavezno proverite da li je brodska električna mreža 12 V ili 24 V.
Obrtomeri dolaze sa različitim rasponima merenja, te morate razmotriti i ovaj faktor. Za manje motore obično je dovoljno do 6.000 RPM, dok dizel motori često ne prelaze 4.000 RPM.
Kako je tahometar izložen spoljašnjim uticajima, pri izboru obratite pažnju i na njegovu otpornost na vodu, vlagu i UV zračenje. Ukoliko planirate noćne plovidbe nemojte zaboraviti na osvetljenje displeja.
Obrtomere za plovile možete pronaći u bogatoj ponudi prodavnice Tehnonautika. Kod nas vas čekaju i brzinomeri, audio sistemi za brod, navigaciona svetla za brod i druga oprema vrhunskog kvaliteta.